🎄 Více než 14 000 položek SKLADEM. Garance dodání do VÁNOC! 🎄
Rádi vám poradíme (pracovní dny 8:00-17:00):

Feng shui u vás doma

Chcete proniknout do tajů čínského učení Feng shui? Nebo jen postrádáte energii, zdraví a vitalitu ve svém životě? Pro někoho je to životní filozofie, pro jiného zase hledání změny a nové síly. Pojďte se dnes pročíst k tomu, jaké prvky patří do Feng shui a jak s nimi pracovat – třeba v tom najdete novou výzvu.

Lepší život dle čínského učení

Feng šuej je v překladu „vítr a voda“, dva elementy, které by měly být v souladu. Řadí se k nim také země, oheň, dřevo, kov. Tato filozofie dopřává člověku štěstí, klid v duši, dodává energii a harmonii v prostoru. Pracuje se zde s daným pokojem, rozmístěním, tvary i světovými stranami. Učení vyplývá z energie čchi, která má vliv na náš život a prostor kolem nás, a to nejen v bytě či domě, ale i v kanceláři, na zahradě či celkově ve městě.

„Učení Feng shui vyplývá z energie čchi, která má vliv
na náš život a prostor kolem nás, a to nejen v bytě či domě…“

Základní prvky feng shuej

Existuje mnoho rad, jak si správně uspořádat své bydlení, aby se vás drželo štěstí a energie. Pokud chcete nastolit ve svém životě změnu nebo třeba stavíte nový byteček, zkuste dodržet následující prvky tohoto čínského učení:


1. Energie začíná už před domem

Feng shui působí už u vaší branky či plotu, v předzahrádce, u garáže. Není vhodné, aby vstupní branka byla přímo naproti hlavnímu vstupu do domu. Cestička by měla být čistá, zachovalá, přehledná, vzdušná. Na vaši návštěvu i Vás může energie působit už zde, je to zkrátka ten první dojem a první příliv energie.


2. Dveře jsou bohatstvím

Vchodové dveře by se měly dát otevřít dokořán, mají být vždy čisté a nesmí kolem nich být zbytečnosti, ale zároveň by měly být výrazné. Ideální je také velmi dobré osvětlení a velká rohožka. Měly by být dokonalé, aby energie čchi mohla proudit přímo do vašeho domu. Nebojte se kolem dveří umístit živé rostlinky či stromečky.


3. Uklizené zádveří a schodiště

Říká se, že zádveří je přechod mezi venkovním a vnitřním světem (jin a jang). V chodbě či hale musí být vše uklizeno, jinak energie nemá cestu. Boty i kabáty musí být na svém místě a prostor by měl být otevřený, příjemný. Lidé zde často umisťují zvonkohry, které je vítají při příchodu domů.


4. V kuchyni a jídelně

Kuchyně je dle feng shui srdcem domova – vaříme zde jídlo pro celou rodinu, což ovlivňuje vše. Kuchyně by neměla být naproti dveřím do ložnice či koupelny. Voda a oheň zde musí být v harmonii, proto se nedoporučuje mít naproti sobě varnou desku a dřez. Ze stejného důvodu není dobré také používat černou a červenou barvu. Trendem je spojení kuchyně a obývacího prostoru, což se v této filozofii příliš neuznává – v každé této místnosti proudí jiná energie, proto je nutné pokoje alespoň opticky oddělit.

Jídelna je zase spojována s elementem země, která se v čínské medicíně váže k trávení. Je to místo, kde si odpočineme, uvolníme se u dobrého jídla. Jídelna by měla být v blízkosti kuchyně a dominovat by měl velký dřevěný stůl. Doporučuje se tvar kulatý nebo oválný, který podporuje komunikaci mezi lidmi. Ideální jsou barvy, které podporují chuť k jídlu – žlutá, červená, oranžová.

5. Další pokoje a prvky feng šuej

Obývací pokoj je hlavně o osvětlení a vzdušnosti. Nábytek by neměl být umístěn ve středu místnosti, je zde také nutný pořádek a vsadit můžete nejen na klasický lustr, ale také na stojací lampy, stolní lampičky či svíčky. Ze sedací soupravy by měl být výhled ke dveřím a za zády byste měli mít zeď nebo jinou oporu.


Okno je pohled do vaší duše – udržujte jej také čisté, upravené, a pokud se rozbije, neotálejte s opravou. Jaký počet oken, takový počet dveří – to je dle Fueng šuej ideální stav.

Z ložnice by měla zářit energie a poklid – doporučuje se postel s čelem, které je umístěno u zdi a také noční stolky jako opora. Nedávejte postel blízko nebo naproti dveřím – proudí zde mnoho energie a může to působit rušivě.


Zaujala vás filozofie feng shui? Porozhlédněte se u nás po krásném nábytku, který tvoří neživý element tohoto čínského učení, a uspořádejte si svou životní energii.